CNC
Ana Sayfa / CNC
Tezgahlardan farklı metodlar ile veri almak mümkündür. Örneğin tepe lambaları, DNC yazılımları ve PLC’ler gibi, Önemli olan alınan akan verilerin nasıl ve hangi amaçlar hedeflenerek kullanıldığıdır. Akan veriler; İmalat süreçlerinin takibi, kalite kontrol, Anomalilerin tespiti, Kuralların oluşturulması gibi alanlarda kullanıla bilir. Endüstri 4.0 çerçevesinde IOT ve sensörler ile zenginleştirip karar destek ve yapay zeka kullanılarak ERP ve çevre birimleri ile entegre edildiğinde IQVizyon genel kullanımı sağlanmış olur.

IQVizyon Endüstri 4.0 Hedefli; Makine Öğrenmesi Destekli, Üretim, Planlama ve Maliyet İyileştirme Karar Destek Sistemi projesidir.

Genel Ekipman Etkinliği Hesaplama

OEE (Genel Ekipman Etkinliği) , üretim verimliliğini ölçmek için altın standarttır. Basitçe söylemek gerekirse, gerçekten üretken olan üretim süresinin yüzdesini tanımlar. % OEE puanınız, hiçbir Duruş Zamanı olmadan mümkün olan en kısa sürede yalnızca İyi Parça ürettiğiniz anlamına gelir . OEE dilinde % 100 Kalite (sadece İyi Parçalar),% 100 Performans (mümkün olduğu kadar hızlı) ve % 100 Kullanılabilirlik (Durma Süresi Yok) anlamına gelir.

OEE’yi ölçmek en iyi imalat yöntemidir . OEE’yi ve alttaki kayıpları ölçerek , üretim sürecinizi sistematik olarak nasıl artırabileceğinizkonusunda önemli bilgiler edineceksiniz . OEE, kayıpların belirlenmesi, ilerlemenin kıyaslanması ve imalat ekipmanının üretkenliğinin artırılması (yani atıkların ortadan kaldırılması) için tek en iyi metriktir.

TEEP Hesaplama

TEEP (Toplam Etkili Ekipman Performansı) , üretim operasyonunuzun gerçek kapasitesi hakkında bilgi sağlayan bir performans metriğidir. Hem Equipment Losses ( OEE ile ölçülen ) hem de Schedule Losses ( Kullanılarak ölçülen ) dikkate alınır.TEEP dört faktörün çarpımı ile hesaplanır: Kullanılabilirlik, Performans, Kalite ve Kullanım.


Kısacası OEE ve TEEP’i kontrasta geçirelim:

OEE , Gerçekten üretken olan Planlanmış Üretim Süresinin yüzdesini ölçer .
TEEP , Gerçekten üretken olan Tüm Zamanların yüzdesini ölçer .

TEEP puanınız% 100 ise , mümkün olan en kısa sürede, yalnızca 24 saat boyunca kesintisiz olarak İyi Parçalar oluşturursunuz (24/7). Başka bir deyişle, Program Kaybınız ve OEE Kaybınız yoktur .

A  KULLANILABİLİRLİK; Kullanılabilirlik dikkate alır Plansız ve Planlanan Duruşlar. Bir kullanılabilirlik skoru % 100, Planlı Üretim Süresi boyunca prosesin her zaman çalıştığı anlamına gelir .
P  PERFORMANS; Performans , Yavaş Döngüler ve Küçük Durakları hesaba katar . % 100’lük bir Performans skoru, işlemin ne zaman yürüdüğü, olabildiğince hızlı çalıştığı anlamına gelir.
Q KALİTE; Kalite hesabı dikkate alınır. Kusurların (ihtiyaç parçalar dahil Rework ). % 100 Kalite puanı, Kusur bulunmadığı anlamına gelir (yalnızca İyi Parça üretiliyor)
Endüstri 4.0
Bize Ulaşın
0 (216) 328 98 85
0 (216) 612 91 88
info@as-aybilgisayar.com
Fatih Sultan Mehmet Mh. Balkan Cad. No:8 Kat: 3 D:7 Ümraniye / İSTANBUL